Directory

Waterside School Directory

PRINCIPAL: Dana Gerendasi     ASSISTANT PRINCIPAL: Katie McGillicuddy

Parent Coordinator: Zoraida Quiles

PK-1:   Shinellie Alexander               Para: Cheryl Thompson

PK-2: Madia Lamontagne           Para: Tiffany Galimi

PK-3: Dawn Curcio                        Para: Paula Vicari

K01: Amanda Pappagallo (ESL)

K02:  Corinne O’Shea, Lyndsey Ciccarello (ICT)

K03: Nicole Frascone, Melanie Meyerson (ICT/NEST)

K04: Kris McPherson

K,1,2: Angela Carman         Para: Kathleen Wiley

101: Deb Cone, Ellen McDonagh (ESL/ICT)

102: Gen Shaw, Wayne Abela (ICT)

103: Jamie Randazzo, Melissa Rhea (ICT/NEST)

201: Yvette Ponce de Leon (ESL)

202: Susan Harter, Shaun Donohue (ICT)

203: Jenny Daly

301: Kimberly Endo   (ESL)
302:  Stephanie Dobranski,  Megan Keiley

303: Rosa Boyer

3,4,5: Allison Davis        Para:  Kristie Grosseto, Daria Vicari

401: Sheerin O’Connor  (ESL)

402: Lisa Petta, Paul Fishman (ICT)

403: George Bombardier   Para: Terri Sautner

501: Kimberly Domingo (Writing/S.S.) Para: Mary McDaniel

502: Cathy Cornish (Math),  Mike King (ICT) Para: Melissa Coook

503: Kristin Bernstein (Reading/Science)

Cluster Teachers

Cluster Teacher
Art Christina Bogart
Drama Denise Getchius
Music Daniel Keller
Physical Education Michael Saviano
Dance Elizabeth McDermott
STEAM Melissa Camuti

Out of Classroom Support

Guidance Counselor Daniel Garcia, Raquel Feoli
ESL Katherine Morales
Nest Cluster/IEP Teacher Corrine Dubensky
SETTS /AIS Jaime Donovan

Secretaries

Dolores Burns

Jane Tringali

School Aides

Marlene Osorio

Margaret Gallagher

Lori Aresco

Ursula Cassese

School Safety Agents

Officer Sam

Officer Santiago

Nurse

Janice Robbins

Custodial Staff

Custodian Eng.                         Bobby Chiacchere
Fireman:                                    Thomas Meade
Cleaner:                                     Christopher  Bratton
                        Kitchen Staff     (Tel.# 1004/1005)
Manager/Dietician:                       Justina Udezeh
Cook:                                                   Kenya Baldwin

School Assessment Team

Psychologist Jesse Bernstein
Social Worker Allegra D’alo
Speech Provider Izabella Aronova, Dierdre Whiffin, Scott Marteena
Family Worker Dion Mozelle
Physical Therapist Batsheva Gralla
Occupational Therapist Mary Kate Morgan, Shari Tavroff
IEP Cooridnators Melanie Meyerson (K-2), Paul Fishman (3-5)